back to top

Ljubuški Jazz Fest

Sve što trebate znati o Ljubuški Jazz Festu!

Ljubuški Jazz Fest osim zabavnog ima i edukativni karakter. ‘Spiritus movens’ Festivala su sedmične  radionice, na kojima se mladima koji pokazuju interes i sklonost prema jazz-u, pruža prilika za edukaciju.

“Ljubuški Jazz Fest” prvi je Festival u BiH, a vjerovatno i šire, koji organizira višednevne radionice za jazz u stilu majstorskih seminara klasične muzike , na šta su organizatori izuzetno ponosni.

Kada i gdje se održava Ljubuški Jazz Fest

Ljubitelji jazza uživat će u ljupkom gradu u Hercegovini, u kojem će od 13. do 27. augusta bit održan “Ljubuški Jazz Fest”. Festival će se održati u blizini vodopada kravica.

Upoznajte Ljubuški i Hercegovinu uz Jazz Fest.

Ljubuški Jazz Fest

Na Festivalu će 21. augusta  publiku zagrijati “Cubismo”, koncertom u Gradskom parku Ljubuški, a “Ljubuški Jazz Fest“ će zatvoriti Jonathan Kreisberg Trio, nastupom na istoj lokaciji 27. augusta.

 Između će biti održani brojni koncerti polaznika jazz radionica.

ljubuški jazz fest
Ljubuški Jazz Fest

Radionice u sklopu Ljubuškog Jazz Festivala 2022

U sklopu festivala održati će se i radionice koje imaju slojevit i polaznicima prilagodljiv program. Na skupnim predavanjima rade se osnove teorije i harmonije jazza, muziciranje u ansamblima i jam sessioni.

Individualna predavanja na instrumentu podrazumijevaju individualni pristup predavača svakom polazniku te se prilagođavaju  predznanju i vještini polaznika.

Nezaboravno ljeto vas očekuje na sljedećim događajima: Imperium Festival Bihać, BiH Color Festival Brčko i Festival umjetnosti Kaleidoskop Tuzla.

Cjelokupni program radionica temelji na skupnim i individualnim predavanjima i podijeljen je na četiri segmenta:

  1. A) Teoretska skupna nastava – jazz teorija i harmonija
  2. B) Individualna nastava
  3. C) Zajedničko muziciranje
  4. D) Koncerti polaznika
  5. Teoretska grupna predavanja – jazz teorija i harmonija (s uvodnim predavanjem o historiji  jazza)
  6. Individualna predavanja – individualni pristup polaznicima na instrumentu, prilagođen predznanju i vještinama polaznika
  7. Zajedničko muziciranje – jam sessioni i rad s ansamblima koji se formiraju ovisno o strukturi i vještinama polaznika
  8. Završni koncert polaznika – koncert na kojem nastupaju svi aktivni polaznici radionica raspoređeni u ansamble. Koncert zatvara band predavača.

Osim aktivno, moguće je i pasivno sudjelovati na radionicama. Pasivni polaznik može prisustvovati svim radionicama kao slušatelj/gledatelj.

Prijava za 7- dnevne radionice je od 21. augusta do 28 augusta  2022.godine.Prijave za radionicu gitare Jonathana Kreisberga je od 25.augusta  do 28  augusta 2022.godine

‘Spiritus movens’ Ljubuški Jazz Fest-a su sedmodnevne radionice jazza, gdje se mladima koji pokazuju interes i sklonost ovoj vrsti muzike , pruža prilika za edukaciju u jazzu za što na našem širem području nemaju gotovo nikakvu priliku.

Radionice i majstorski kursevi (Workshops and Music Masterclass) su u glazbenom svijetu tipični i gotovo isključivo rezervirani za klasičnu muziku.

U domeni jazza organiziraju se uglavnom jednodnevne radionice u trajanju od par sati koje vode glazbenici, izvođači na jazz festivalima. Ljubuški Jazz Fest u Bosni i Hercegovini a zasigurno i šire, prvi je Festival koji organizira višednevne radionice za jazz u stilu majstorskih seminara klasične muzike , na što su organizatori ponosni.

Predavači za radionice:

Predavači su educirani jazz muzičari  koji uspješno rade kako s malim uzrastima tako i s polaznicima viših izvođačkih razina. To su redom educirani i aktivni jazz muzičari, producenti i skladatelji, višestruki dobitnici prestižnih glazbenih nagrada a prije svega muzičari s zavidnim izvođačkim i predavačkim iskustvom.

Predavači za Jazz radionice od 21.8.2022. do 28.8.2022.godine:

Zvjezdan Ružić (HRV) – klavir

Vojkan Jocić (HRV) – saksofon (flauta, klarinet)

Miha Koren (SLO) – kontrabas (bas gitara)

Vladimir Kostadinović (SRB-AUT) – bubnjevi

Bruno Mičetić (HRV) – gitara

GOST PREDAVAČ Jonathan Kreisberg (USA) – gitara

ljubuški jazz fest
Ljubuški Jazz Fest

Biografija izvođača i voditelja radionica 2022.

Jonathan  Kreisberg

Rođen u New Yorku , gitarist i skladatelj Jonathan Kreisberg ima lijepa sjećanja na djetinjstvo prožeto muzikom. “Imao sam sreću što sam odrastao u kućanstvu koje je imalo veliku i široku kolekciju ploča,” prisjeća se, “uključujući Coltraneove My Favorite Things, Johna Williamsa koji je svirao ‘Concierto de Aranjuez’ i Creamove Disraeli Gears.” Jonathan je počeo svirati gitaru u dobi od deset godina nakon što se s obitelji preselio u Miami.

 Sa 16 je primljen u New World School of the Arts, gdje su njegove studije jazza zauzimale središnje mjesto.

Intenzivno posvećen instrumentu, bio je predstavljen u Guitar Playeru i DownBeatu dok je još bio tinejdžer.

Dobio je stipendiju za Sveučilište u Miamiju, gdje je držao gitarsku katedru u hvaljenom Concert Jazz Bandu, obilazeći Brazil i nastupajući s Joeom Hendersonom, Michaelom Breckerom i Redom Rodneyem.

Zvjezdan Ružić

Njegova je muzika  romantična i sanjarska, a najiskrenija je ona koja preslikava život

Zvjezdan Ružić, pijanist i skladatelj, peterostruki je dobitnik prestižne diskografske nagrade Porin te šesterostruki dobitnik strukovne nagrade Status u kategoriji “Jazz Klavir”, koju dodjeljuje Hrvatska glazbena unija. 

Uz brojne saradnje i osebujan diskografski opus koje je ostvario s eminentnim glazbenicima hrvatske jazz, klasične te pop/rock scene, Zvjezdan je dosad snimio tri autorska albuma, od kojih su The Knightingale Cabaret i Elfin Farewell nagrađeni Porinom za najbolju jazz skladbu.

Dok je njegov treći autorski album, koji je prvu službenu promociju doživio u Šangaju – osvojio čak dva Porina: za najbolji jazz-album te za najbolju jazz-izvedbu!

Vojkan Jocić (saksofon) 

Vojkan Jocić (saksofon) magistrirao je na Kunst Universitat Graz u klasi prof. Petera Strauba.

 U vrijeme studija počinje svirati s Opernim orkestrom Graz, Simfonijskim orkestrom Graz, nastupa i kao solist uz pratnju prof. Wolfganga Rieglera, a surađuje i sa Symphonisches Recreation Orchester Graz, AIMS Orchestra (Americam Institut of Musical Studys), Ansamblom für Neue Musik, te s raznim manjim komornim sastavima.

Miha Koren

Miha Koren je afirmirani slovenski basist koji je magistrirao na University of Music and  Dramatic Arts u Grazu, a diplomirao je na jazz kontrabasu 2015. godine.

Od tada sudjeluje na mnogim priznatim projektima u svojoj domovini i inozemstvu.

Nastupao je na mnogim međunarodnim festivalima (Port Townsend Jazz Festival, Graz Jazz Nacht, Festival Exit itd.) i surađivao je s mnogim poznatim glazbenicima kao što su: Jure Pukl, Gregory Hutchinson, Femi Temowo, Jan Sturiale, Dick Oats, Dave Liebman, Gary Jazz Nacht, Renato Chicco, Klemens Marktl, Tadej Tomšič, Marina Martensson i mnogim drugima.

Vladimir Kostadinović

Nagrađivani bubnjar, skladatelj i aranžer, bandleader, glazbeno je obrazovanje započeo s pet godina kada je počeo učiti svirati klasičnu harmoniku.

Mičetić Bruno, prof. Jazz gitare
Školovanje: Karten konzervatorium sveucilista u Austriji, Jazz is back Grožnjan,Umbria Jazz klinik Berklee-Perugia,Jazz kampa Kranj, Igor Savin (harmonij i teorija moderne glazbe), Primož Grašić (gitara)

Glazbena usmijerenja: Pop, rock , Jazz

Instrumenti: Klasična gitara, akustična gitara,električna gitara, Jazz gitara

Nastupi: Hrvatski jazz sabor 2009, Liburnia jazz festival 2008/09/10, Jazz time festival 2009/10, Spring time Osijek 2010, MMF festival jednakih mogučnosti 2008/09/10/11, Ritmi globali europei 1998, Mlade nade Jazza – Vatroslav Lisinski, humanitarni koncerti, Ljeto na gradini, Ljeto u Fontani trg crkve sv.Bernarda,XVI. Jazz u Lapidariju, 10,medjunarodni glazbeni festival Crikvenica 2011, B.P. club, Gajo klub Ljubljana , Klagenfurt Kammot, Jazz tunel Rijeka,…

Jazz Festival Ljubuški 2021.

U petak 13.augusta  2021. u 21 sat koncertom Zdenke Kovačiček & Greenhouse Blues Band je počeo 2. Ljubuški Jazz Festival.

Koncerti su održani u Gradskom parku u Ljubuškom pod vedrim nebom.

Organizatori ovog Jazz Festivala je Udruga Intro, a prokrovitelji Grad Ljubuški, Županija Zapadnohercegovačka, Turistička zajednica Grada Ljubuškog i Federalnom ministarstvu kulture i sporta.

Generalni spoznoz Agram d.d., sponzor HP Pošta.  Publiku će zagijati bend sastavljen od organizatora festivala.

Osim ovog koncerta, organizatori su pripremili i Jazz radionice od 20.8. do 27.8.2021. godine.

ljubuški jazz fest
Ljubuški Jazz Fest

Šta je Jazz?

Glavna karakteristika jazza je improvizacija. Značajka improvizacije je spontana kreacija mašte koja se događa u trenutku

Najpoznatijem jazz kritičaru Amerike, Marshall W. Stearnsu bilo je povjereno da pronađe definiciju jazza.

Za vrijeme ljetnog odmora pozvao je jazz glazbenike i kritičare, te su pune dvije sedmice  raspravljali. Nakon dugih rasprava, donijeli su sljedeću definiciju:

Jazz je improvozirana američka glazba, koja koristi europske instrumente, te ujedinjuje elemente europske harmonije, europsko- afričke melodije i afričkih ritmova.

Jazz je nastao početkom 20. stoljeća u SAD-u, tačnije u gradu New Orleansu. Najprije se svirao u barovima, noćnim klubovima, bordelima i ulicama, a stvarali su ga samouku glazbenici.

Američki crnci stvorili su vlastitu supkulturu u kojoj je važnu ulogu imala folklorna glazba. Kako su crnci svoj prvi kontakt s kulturom bijelog čovjeka imali preko kršćanstva, misionari su ih učili pjevati liturgijske pjesme, korale i himne.

Tako su nastale: -duhovne pjesme crnaca – spiritual i gospel.

SPIRITUAL – je vrsta duhovne pjesme crnaca s juga Amerike. U spiritualu dolazi do spajanja europske crkvene pjesme sa folklorom američkih crnaca. Duhovne pjesme pjevali su za vrijeme bogoslužja, prateći se pljeskanjem, udaranjem nogu i ritmizirane pokrete tijela.

GOSPEL (engl. evanđelje) – nove duhovne pjesme

RAGTIME – stil klavirske glazbe koji su razvili afroamerički pijanisti. Naziv potiče od engleske riječi «ragged time» što znači izlomljeni takt. Ritam je jako naglašen i podsjeća na narodne pjesme. Najznačajnija ličnost ragtimea bio je Scott Joplin, a najpoznatiji  ragtime je «Maple Leaf Rag».

BLUES – je izrasto iz afroameričke folklorne glazbe, a pjevao se najčešće uz pratnju gitare ili bendža. Ime potječe od starog izraza «the blue devils»-plavi anđeo, a odnosi se na potištenost, tugu i loše raspoloženje.

Postaje popularan u dvadesetim godinama prošlog stoljeća. Najpoznatije i najpopularnije pjevačice bluesa bile su Bessie Smith- «kraljica bluesa» i Billie Holliday.

Jazz nije samo muzika  nego ‘način života’ te svaka osoba, osobito mlada koja zakorači u njegov svijet, proživljava muziku al i pojave oko sebe na zreliji, dublji i intuitivniji način.

Osim toga, razumijevanje i muziciranje u jazzu omogućuje bogatije i kvalitetnije bavljenje svim drugim muzičkim  pravcima kao i drugim granama umjetnosti.

Kad mladi muzičar  jednom zakorači i iskusi jazz na pravi način, zauvijek ostaje u svijetu beskonačnih i predivnih mogućnosti ove vrtse muzike..

Izdvajamo za Vas:

Ostali čitaju

ZLATNI BAM 2022 dobila NLB Banka Sarajevo

Priznanje Zlatni BAM se tradicionalno dodjeljuje najuspješnijim bankama u...

Talijanska techno kraljica Deborah De Luca ovog će maja zavladati i Sea Star festivalom

Deborah De Luca jedna je od najsjajnijih svjetskih DJ-ica....

UNITED GRUPA KOJA JE VLASNIK TELEMACHA BH SVE SNAŽNIJA, IMA POSLOVNU DOBIT OD MILIJARDU EURA GODIŠNJE

Najveća telekomunikacijska i medijska kompanija u Jugoistočnoj Evropi United...

Šta je Dedicated Server? 10 Prednosti dedicated Servera

Dedicated server je računalni sustav koji pruža resurse, prostor...

Hera predstavio novi singl ”Dođe takvo vrijeme” (VIDEO)

Poslušajte novu pjesmu tuzlanskog pjevača Adnan Hadžibegić Hera predstavio je novi...